Czarodzieje 2055

Kronika Wypadków Kulturalnych

Chcesz zobaczyć, jak wyglądały dresy w roku 2010? Chcesz usiąść przy stoliku, przy którym siadał Sławek Sierakowski? A może wolisz zatańczyć w rytmie niezapomnianych przebojów Marii Peszek? W poniedziałek rozpoczyna się jubileuszowa 50. edycja Festiwalu Niewinni Czarodzieje, poświęcona kulturze, rozrywce i designowi z początku XXI wieku.

Festiwal Niewinni Czarodzieje już od pół wieku przyciąga młodą publiczność, która chce się bawić tak, jak bawili się jej dziadkowie i babcie. Po serii festiwali poświęconych epoce PRL-u organizatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego wpadli na pomysł pokazania kolejnej, ważnej epoki: tak zwanych "ryczących lat dwutysięcznych". Od pewnego czasu wraca moda na pierwszą dekadę XXI wieku, stare iPody i meble IKEA osiągają zawrotne ceny na aukcjach, działalność wznowił też portal Facebook, który pół wieku temu pełnił funkcję intelektualnego i towarzyskiego forum. Pokolenie urodzone w latach 30. XXI wieku coraz silniej tęskni za tamtymi pionierskimi czasami, kiedy rodziły się idee nowej lewicy i narastało rewolucyjne wrzenie. Niewinni Czarodzieje to odpowiedź na ten fenomen.

Program imprezy przedstawia się nadzwyczaj interesująco. Główną atrakcją będzie zwiedzanie legendarnego, nieistniejącego już klubu Nowy Wspaniały Świat, w którym pół wieku temu zbierali się lewicowi intelektualiści i artyści. Wirtualne wnętrza zrekonstruowali w technologii 4D młodzi projektanci komputerowi z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie można usiąść przy stoliku, przy którym siadał Sławek Sierakowski i napić się wiśniówki z samym Maciejem Nowakiem, to znaczy jego wirtualną kopią. We środę na spotkaniu w Nowym Teatrze im. Krzysztofa Warlikowskiego prof. Kazimiera Szczuka opowie o pierwszych Manifach i walce kobiet o parytet. Zobaczymy także dokumentalny film o Paradach Równości, który zrealizowała telewizja Al Jazeera - Polska. Amatorów kina zapraszamy na przegląd filmów "Być jak Marek Kondrat", na którym obejrzymy m.in. zremasterowaną wersję słynnego filmu "Dzień świra" pokazującego w ostrym świetle rzeczywistość początku wieku. Nie zapomniano także o designie z epoki: wielbicieli starej elektroniki na pewno zainteresuje wystawa zabytkowych iPodów ze zbiorów Muzeum Narodowego, a dla lubiących majsterkować będą warsztaty składania mebli z IKEA. Festiwal zakończy w sobotę szalona zabawa taneczna przy starych przebojach Marii Peszek, które usłyszymy w nowych aranżacjach młodych, warszawskich grup i didżejów.

Festiwal Niewinni Czarodzieje to okazja do nowego spojrzenia na burzliwy początek wieku, okres kryzysu ekonomicznego i walki z neoliberalizmem. W wolnej Polsce możemy pokazać ten moment historii w inny sposób - jako początek uwolnienia wielkiej kreatywności blokowanej wcześniej przez kapitalizm. Dobrej zabawy!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.